Son yıllarda Ip Kameralar hızla gelişmiş ve kullanımı yaygın olan analog kamera sistemlerinde hızla yerini almaya başlamıştır. Proje kapsamındaki güvenlik kameralarının kullanımını incelediğimizde kamu güvenlik projelerinin tamamı, özel sektör projelerinin tamamına yakını IP tabanlı kamera sistemi olarak uygulanmaktadır.

Tabiki bu tesadüf bir durum değildir. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte elektronik güvenlik sistemleri ve kamera sistemleri hızla gelişmektedir. Teknolojilerin bu kadar hızlı gelişmesi neticesinde, doğal olarak daha fonksiyonel özelliğe sahip kameralar tercih sebebi olmaktadır.

Ip Kamera Sistemlerinde maliyet göz ardı edildiğinde (Analog sistemlere göre maliyetli bir sistem) bütün yönleriyle analog sisteme göre daha üstün kameralardır. Güvenlik kameralarının IP teknolojiye geçmesiyle birlikte, kamera çözünürlükleri ve görüntü kaliteleri başta olmak üzere neredeyse bütün teknik özellikleri eski Analog sisteme göre gelişme göstermiştir. Fakat kalite olarak IP kameralar eski analog sistemlerle karşılaştırıldığında Ip kamera fiyatları çok yüksek kalmaktadır. Bu yüzden küçük çaplı projelerde ıp kamera kullanmak çok avantajlı olmamaktadır. Küçük iş yeri ve ev gibi proje uygulamalarında analog sistem tercih edilmesi daha mantıklı olabilmektedir.